Placement Records

  • Session 2019-2023*
    • S.No. Company Name Selection
      1Innobit Systems Pvt. Ltd.8
      2ANR Software Pvt. Ltd.3
      3Abhiwan Technology Pvt. Ltd.
      3
      4Hanu Software Solutions
      1
      5Chetu India Pvt. Ltd.
      4
      6DiracERP Solutions
      2
      7 Symbiosys Technologies
      1
      8 OEPP Innovations Pvt. Ltd.
      1
      9MB SOFTECH Pvt. Ltd.
      1
      10 OEPP Innovations Pvt. Ltd.
      1
      11MATRIX SOFTECH Pvt. ltd.
      1

      * Placement is ongoing.

  • Session 2018-2022*
    • S.No. Company Name Selection
      1 Tata Consultancy Services (TCS) 1
      2 Ingenuity Gaming 1
      3 Innobit Systems Pvt. Ltd. 5
      4 Mobiloitte Technologies  Pvt. Ltd. 2
      5 HIKE Education 1

      * Placement is ongoing.

  • Session 2017-2021
    • S.No. Company Name Selection
      1 MountBlue Technologies Pvt. Ltd., 1
      2 The Unified Cloud Pvt. Ltd. 1
      3 M/s AppSquadz Technologies Pvt. Ltd 3
      4 Innobit Technologies Pvt. Ltd.,Noida 6
      5 Tata Consultancy Services (TCS) 1
      6 Daffodil Software 2
      7 Control Case International Pvt. Ltd. 1
      8 Investor Clinic 5
      9 Planetcast Media Services Ltd. 1
  • Session 2016-2020
    • S.No. Company Name Selection
      1 AVL Technologies,Gurugram 1
      2 ATL Foundation 1
      3 Capgemini IT India Pvt. Ltd. 2
      4 Coforge 1
      5 Continum Global, Gurugram 2
      6 Daffodil Software,Gurugram 2
      7 EINN Software Pvt. Ltd.,Noida 4
      8 Global Logic, Gurugram 1
      9 HCL Technologies, PAN India 8
      10 Infosys, PAN India 3
      11 M/s AppSquadz Technologies Pvt. Ltd ,Noida 2
      12 M/s TCS, New Delhi 2
      13 M/s Thought 2 Binary, Gurugram 1
      14 Nahar Industrial Enterprises Ltd.,Larlu 2
      15 NTT Data, Noida 1
      16 Tata Consultancy Services (TCS) 2
      17 TEAMLEASE SERVICES LIMITED,Mumbai 1
      18 Tech Mahindra, PAN India 2
      19 Wipro Technologies, PAN India 1
  • Session 2015-2019
    • S.No. Company Name Selection
      1 Ambition Technology, Noida 1
      2 Contemporary Connect, New Delhi 1
      3 Cyber Cure Technoligies Pvt. Ltd,Ghaziabad 2
      4 Devlakes IT Solutions Pvt. Ltd.,Ghaziabad 1
      5 eSec Forte Technologies, Gurugram 1
      6 JoulestoWatts Business Solutions Pvt Ltd 9
      7 M/s Elpida, New Delhi 1
      8 M/s Great Developer Infotech Pv. Ltd. Noida 1
      9 M/s IT Technovate, Noida 1
      10 M/s Moody’s Analytics, Gurugram 3
      11 M/s TCS, New Delhi 1
      12 M/s Transerve Technologies 1
      13 Magnon Eg+,Noida 4
      14 Nivesh Global, New Delhi 1
      15 NTT Data Information Processing Services Pvt. Ltd., Noida 3
      16 Satyam WebTech Solution, Noida 1
      17 Soft Solution Zone Pvt. Ltd., Ghaziabad 1
      18 Step Ahead Foundation, Ghaziabad 1
      19 Thought 2 Binary,Gurgaon 1
  • Session 2014-2018
    • S.No. Company Name Selection
      1 Cyber Cure Technologies Pvt. Ltd. 2
      2 Infotech Software Solutions, Noida 4
      3 Luminoguru Pvt. Ltd. 1
      4 Next Step Services Pvt. Ltd., Noida 1
      5 Optimal Transnational India Pvt. Ltd. 1
      6 Silris Information Pvt. Ltd./Cyber Cure Technologies Pvt. Ltd. 1
      7  TCS, Banglore 1
      8 Times Group Company Noida/ Cyber Cure Technologies Pvt. Ltd. 2
  • Session 2013-2017
    • S.No. Company Name Selection
      1 ARTECH Pvt. Ltd. 1
      2 CMS IT Services Pvt. Ltd 2
      3 Creator Technology 1
      4 Cyber Cure Technologies Pvt. Ltd. 2
      5 DirecERP Solutions Pvt. Ltd. 1
      6 IT Globaliser Pvt. Ltd 10
      7 Next Step Services Pvt. Ltd 1
      8 Space Technology & Education Pvt. Limited 1


Department of Textiles

  • Session 2019-2023
    • S.No. Company Name No. of Students Placed
      1 Vardhman Textiles 2
      2 Cedaar Textile Private limited
      2
      3 RSWM Limited, Rajasthan
      5
      4 Khosla Profil 4
      5 Super House
      3
      6 Matrix Clothing, Gurgaon
      3
      7 Nahar Industrial Enterprises Ltd.
      4
      8 Chelsea Mills
      1
      9 Textile Sector Skill Council2
      10Bureau of Indian Standards
      1









      *Placement activities are in progress

    • Session 2018-2022
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Vardhman Textiles 1
        2 Nahar Industrial Entreprises 10
        3 Youngman Woollen Mills Pvt. Ltd.,  3
        4 Vardhman Textiles Limited.   2
        5 Cedaar New Delhi.  8
        6 RSWM Limited, GULABPURA 5

        *Placement activities are in progress

    • Session 2017-2021
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Trident 1
        2 Matrix Clothing 1
        3 Reliance Retail 1
        4 Kusumgar Corporates 1
        5 RSWM Ltd. 4
        6 Bureau Veritas Consumer Products Ltd 4
        7 Quickclean Pvt. Ltd. 5
        8 Star Safety Hub 2
        9 Avantipets 3
        10 Brij Designs 1
        11 Chelsea Mills 2
        11 Chelsea Mills 2
        11 Chelsea Mills 2
        11 Chelsea Mills 2
    • Session 2016-2020
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Trident Group 2
        2 Vardhman Textiles Ltd. 3
        3 RSWM Ltd. 3
        4 Reliance AJIO 4
        5 Nahar Industrial Enterprises Ltd. 14
        6 Quickclean Pvt. Ltd. 2
        7 Winsome Yarns Industries Ltd. 2
        8 Alok Industries Ltd. 8
        9 Brij Designs 1
        10 Star Safety Hub 3
    • Session 2015-2019
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Trident Group 1
        2 Vardhman Textiles Ltd. 2
        3 RSWM Ltd. 3
        4 Mahavir Spinfab Pvt. Ltd. 2
        5 Orient Craft Ltd. 7
        6 Sangam India Ltd. 1
        7 Satyam Polyknits 1
        8 Winsome Yarns Industries Ltd. 3
        9 Khosla Profil Pvt. Ltd. 1
        10 Mahima Fibres Pvt. Ltd. 3
        11 Raksha Textiles 1
        12 Sara Textiles Ltd. 3
        13 SEL India Ltd. 1
        14 Gimatex Industries Pvt Ltd. 6
    • Session 2014-2018
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Chelsea Mills LLP 4
        2 CTA Apparels Pvt. Ltd. 10
        3 Ginni Filaments Ltd 2
        4 Hohenstein India Pvt. Ltd. 1
        5 Laxmi Fabdye Printing Pvt. Ltd. 7
        6 Mahima Pure Spun 3
        7 Nahar Industrial Enterprises Ltd. 5
        8 RSWM Ltd. 2
        9 Sahu Exports 1
        10 Sara Textiles Ltd. 6
        11 Shiva Texyarn Ltd 2
        12 Vardhman Textiles Ltd. 3
        13 Winsome Yarns Industries Ltd. 3
    • Session 2013-2017
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Alok Industries Ltd. 13
        2 Burea Veritas Consumer Products Pvt. Ltd. 1
        3 C&R Textiles (P) Ltd. 1
        4 IDP Pvt. Ltd. 2
        5 Maharaj Shree Umaid Mills Ltd. 6
        6 Mahima Pure Spun 2
        7 Nahar Group of Companies 3
        8 Pasupati Spg. & Wvg. Mills Ltd. 4
        9 Sara Textiles Ltd., Noida 8
        10 Sutlej Textile and Industries 2
        11 Vardhman Textiles Ltd. 4
    • Session 2012-2016
      • S.No. Company Name No. of Students Placed
        1 Vardhman Textiles Ltd. 1
        2 Jayashree Textiles Ltd. 2
        3 Orient Syntex, Bhiwadi 2
        4 Winsome Textile Industries Ltd. 3
        5 Ginni Filaments Ltd. 2
        6 Winsome Yarns Industries Ltd. 1
        7 Maharaj Shree Umaid Mills Ltd. 6
        8 Neetee Apparel Ltd 1
        9 Sara Textiles Ltd. 6
        10 HR Polycoats Pvt. Ltd. 8
        11 Shree Bharat International Pvt. Ltd. 1
        12 Sutlej Textile and Industries 2